بازداشت ۱۶ شهروند دزفولی

سحرگاه روز جاری، دست کم ۱۶ شهروند عرب طی عملیات هماهنگی توسط نیروهای وزارت اطلاعات شهر دزفول در منازل شخصی خود Arrest-Handcuffs-Genericبازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، ساعت ۳ بامداد امروز سه‌شنبه ۲ شهریورماه، دست کم ۱۶ شهروند عرب در «شهرک حمزه» شهر دزفول در استان خوزستان همزمان توسط نیروهای وزارت اطلاعات در منازل شخصی‌ خود بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

هویت و اطلاعات احراز شده ۱۶ نفر از این شهروندان توسط هرانا عبارت است از:

١- عاشور خسرجی، دکترای ادبیات زبان عربی، ۳۸ ساله
٢- کریم ساعدی
٣- جمیل سوارى
۴- حمید سوارى
۵- علی چنانى
۶- قاسم چنانی فرزند مرجان
٧- کمال سوارى فرزند رضا
٨- سعد عبیداوى فرزند محبس
٩- احمد حیدری
١٠- مختار سیلاوی فرزند حنون
١١- محمد سوارى فرزند مزهر
١٢- جاسم غرباوی فرزند محمد
١٣- قاسم غرباوى فرزند محمد
١۴- فاضل عبیداوى فرزند قیس
١۵- سید موسی موسوى فرزند سید رحیم
١۶- سعید حیدرى فرزند مهدی، شاعر

یک منبع محلی مطلع در گفتگو با گزارشگران هرانا تعداد بازداشت شدگان را تا ۲۰ نفر برآورد کرد و همینطور مدعی شد زمینه فعالیت عمده بازداشت شدگان بیشتر فعالیت های فرهنگی در شبکه های مجازی بوده است.

از سوی دیگر مرکز جرائم سازمان یافته سایبری، وابسته به سپاه پاسداران، خبر داد که «مدیران» ۴۵۰ صفحه، کانال و یا گروه در شبکه‌های اجتماعی تلفن همراه به اتهام‌هایی چون «مدلینگ مجرمانه» و «توهین به عقاید دینی» دستگیر و یا احضار شده‌اند.

این مرکز روز سه‌شنبه دوم شهریور در گزارشی در وب‌سایت «گرداب» ارگان رسمی خود، اعلام کرد که این افراد در پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی تلگرام، واتس اپ و اینستاگرام فعالیت می‌کردند.

مرکز جرائم سازمان یافته سایبری این افراد را متهم به فعالیت «در حوزه‌های ضد امنیت اخلاقی، چرخه مدلینگ مجرمانه و توهین به عقاید دینی» کرده است.